^Powrót na góre

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


AKTUALNOŚCI

OGŁOSZENIA

CIEKAWOSTKI

ZDJĘCIA

JELNA.EU

W dniach 2­-9 maja przeżywaliśmy w naszej parafii Misje św. które głosił o. Andrzej. również w tym roku obchodzimy 40-lecie naszej parafii. Podczas tych uroczystości została umieszczona na naszej świątyni tablica pamięci budowniczego naszego kościoła o. Piotra Kotyły .która została poświęcona przez o. misjonarza. Poniżej chcielibyśmy przybliżyć mieszkańcom naszej miejscowości, szczególnie tym młodszym, postać o. Piotra.

O. Piotr urodził się 16 lutego 1933 r. w Latyczynie k. Radecznicy. W sierpniu 1950 r. rozpoczął nowicjat w Sanktuarium Matki Bożej pocieszenia w Leżajsku. Dalsze studia humanistyczno-filozoficzne i teologiczne kontynuował w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 26 czerwca 1960 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Po rocznym studium pastoralnym w Krakowie został skierowany do pracy w Rzeszowie. W latach 1963-1965 zdobywał wiedzę w Prymasowskim Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie. W 1965 r. został przeniesiony do klasztoru w Leżajsku. początkowo pracował jako wice-magister nowicjatu a następnie otrzymał misję katechizowania na wioskach w Jelnej i Judaszówce dojeżdżając rowerem a później „komarkiem”.

Katechizację w Jelnej rozpoczął we wrześniu 1968 roku w domu państwa Kostków. Od początku pracy w Jelnej myślał o budowie Kościoła, by ułatwić mieszkańcom naszej wioski uczestniczenie w Mszach Św. Lata w których O. Piotr rozpoczął swoją posługę w Jelnej to okres komunizmu w Polsce, kiedy za budowę kościoła czy innych obiektów sakralnych ludzie trafiali do więzienia. byli zwalniani z pracy a w najlepszym razie wiele razy byli przesłuchiwani na komisariatach milicji a kapłani dostawali zakazy odprawiania Mszy św. Jednakże dzięki uporowi O Piotra 1 maja 1969 r. w kapliczce przy której wierni śpiewali litanię do Matki Bożej została odprawiona pierwsza Msza św.. a następne Msze były odprawiane w domu ofiarowanym przez panią Kostek na dom katechetyczny.

Nocą z 12 na 13 czerwca 1971 r. {z soboty na niedzielę} przy kapliczce z wcześniej przygotowanych elementów postawiono kaplicę drewnianą. Jesienią tego samego roku wokół istniejącej kaplicy wylano fundamenty, a w marcu 1972 r. rozpoczęto budowę murowanego kościoła, którego uroczystego poświęcenia w dn.1 listopada 1974 r. dokonał ks. Biskup Ignacy Tokarczuk. Z dniem poświęcenia O. Piotr zakończył pracę w Jelnej i w dn.3 grudnia 1974 r. wyjechał do Rzymu a 17 grudnia 1974 r. do Argentyny gdzie rozpoczął pracę misyjną.

W pracy misyjnej skupiał się na nauce religii w Polskim Ośrodku Katolickim w Martin Coronado. przez 8 lat pracował nad skatalogowaniem zbiorów bibliotecznych w klasztorze w Martin Coronado, był również spowiednikiem sióstr zakonnych, a w latach 1993-1998 był przełożonym klasztoru. Za swoją pracę w Argentynie otrzymywał różne nagrody i wyróżnienia. a w1994 r. otrzymał „Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej” od prezydenta R.P. Zmarł w Argentynie 10 października 2019 r. O. Piotr będąc na misjach zawsze interesował się naszą miejscowością korespondując z kilkoma osobami. czy też odwiedzając nas podczas swoich krótkich pobytów w ojczyźnie. Mamy nadzieję. że mieszkańcy Jelnej nie zapomną nigdy o śp. O. Piotrze w swoich modlitwach.

 

 

Logowanie

Profil na Facebooku

Statystyki

Użytkowników:
5
Artykułów:
163
Odsłon artykułów:
187935

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.