^Powrót na góre

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


AKTUALNOŚCI

OGŁOSZENIA

CIEKAWOSTKI

ZDJĘCIA

JELNA.EU

{phocagallery view=category|categoryid=35|imageid=1076|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|displaydescription=0|float=right|displayimgrating=0}22 października na terenie leśnym w Jelnej, przy drodze krajowej Leżajsk – Sokołów Młp., odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku, upamiętniającego ofiary pierwszej wojny światowej. W tym miejscu od 1915 roku znajdował się cmentarz, w którym chowano zmarłych żołnierzy, a w jego sąsiedztwie w zespole budynków gajówki urządzono szpital polowy armii austro-węgierskiej. W 1938 r. ciała ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Leżajsku, natomiast zabytkowa gajówka przetrwała do 1992 roku. 
Uroczystość rozpoczęła się modlitwą za poległych, w trakcie której o. Izajasz Styczyński poświęcił obelisk oraz tablicę informacyjną. Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Jerzy Paul, Sołtys Jelnej Michał Zawadzki oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk Zenon Szkamruk dokonali symbolicznego odsłonięcia obelisku i złożyli wieńce. W niezwykle krwawym i rozległym konflikcie pierwszej wojny światowej ginęli nie tylko żołnierze różnych armii i nacji, ale także nasi przodkowie – mieszkańcy gminy i okolic. Chcemy, aby było to miejsce pamięci, którego rolą jest edukacja i wychowanie młodego pokolenia w duchu patriotyzmu – powiedział burmistrz Jerzy Paul. Głos zabrał również pochodzący z Nowej Sarzyny regionalista i pasjonat historii lokalnej Janusz Motyka, który podkreślił znaczenie takich miejsc w wzmacnianiu lokalnej tradycji, edukacji i promocji gminy. Uroczystość uświetnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Artyleria” z Przemyśla oraz uczniowie Szkoły Podstawowej i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelnej, którzy wykonali pieśni żołnierskie.

 

Utworzenie miejsca pamięci w Jelnej zainspirował Janusz Motyka. Projekt udało się zrealizować przy wsparciu: Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Jerzego Paula; Michała Zawadzkiego, radnego i sołtysa Jelnej; Zenona Szkamruka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Leżajsk wraz z współpracownikami: Grzegorzem Wójcikiem i Tomaszem Cebulą; Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Artyleria” z Przemyśla na czele z dowódcą majorem Jerzym Śliwką; Edwarda Kaka, pracownika UMiG, pasjonata historii lokalnej; przedsiębiorców z Leżajska: Rafała Ciryta, Tadeusza  Rutkowskiego i Zbigniewa Trębacza; Alfreda i Damiana Ryczkowskich z Jelnej; Pawła Muskusa z Baranówki; Bogusława Rupa, dyrektora Ośrodka Kultury w Nowej Sarzynie; Grażyny Wadas dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w  Nowej Sarzynie; tłumaczy z języków obcych: Haliny Stadnik i  Przemysława Chorążykiewicza;  ojca Izajasza Styczyńskiego z Parafii w Jelnej; Danuty Kurzyp,  dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Jelnej; Ewy Paszek, dyrektor  Szkoły Podstawowej w Jelnej; członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Jelnej oraz innych osób.

 

Zdjęcia z odsłonięcia obelisku.

 

Źródło: www.nowasarzyna.eu

 

Logowanie

Profil na Facebooku

Statystyki

Użytkowników:
5
Artykułów:
192
Odsłon artykułów:
225438

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.